niedziela, 26 kwietnia 2015

Na ostrzu noża - Patrick Ness

Jednak nadszedł czas wzmożonego czytania. Właśnie od napisania ostatniego postu czytam już 4 książkę. Kocham taki stan.
Tytuł: Na ostrzu noża
Autor:
Cykl: Ruchomy chaos (tom 1) 
Seria: Ruchomy Chaos


Gdy pierwszy raz poparzyłam na tytuł pomyślałam: "To będzie pewnie krwawa książka pełna ciachnięć nożem. "Jednak odnalazłam tu trochę inną historię.
Od razu poznajemy młodego Tooda Hewitt. Żyje w osadzie gdzie są sami mężczyźni. Żadnych kobiet, dziewczynek, a nawet dzieci - prócz niego, za miesiąc ma urodziny, dzięki którym będzie już dorosłym.
Ale one kiedyś były. Zniszczyła je zaraza - Szum.
Jest  to zaraza dzięki której każdy w osadzie słyszy swoje myśli. Co prawda myśli można nieco wygłuszyć, jednak to nie do końca coś daje.
Gdy coraz szybciej zbliża się do swoich urodzin zauważa że osadnicy coś przed nim ukrywają.
Wszystko jest coraz gorsze gdy jego opiekunowie każą mu uciekać, a sami walczą z burmistrzem osady.
Podczas swojej ucieczki poznaje dziewczyne, pierwszą w swoim życiu i coś z nią jest nie tak. Nie słyszy jej Szumu...


Książka trochę trudna do recenzowania bo cokolwiek nie napiszę to mogę nieźle zaspamować. A myślę że tego nikt nie chce bo jest to w sumie dobra książka.
Pierwsze co mnie zdenerwowało to pytania na samym początku. Nie wiesz czy nieuważnie czytałeś czy coś jest nie tak. Ale dążyło się ku końcowi by tylko czegoś się dowiedzieć. Oczywiście pytania które były na samym początku doczekały sie odpowiedzi dosłownie na samym końcu. Aż się zastanawiam o czym będzie następny tom który nosi tytuł  ,,Pytanie i odpowiedź".Autor nieźle operuje akcją, trochę się gubiłam bo w sumie czasami nie do końca wiedziałam czemu go ścigają. Bohaterowie są dobrze wykreowani, żadnych zbędnych opisów (przynajmniej ja tak myślę). No i Manczi :D. Pies Tooda. On za nim nie przepada - ja kocham wszystkie zwierzęta w książkach. Stwierdzam że autor przedstawił psa tak iż ten wydaje się głupszy niż na jego gatunek pasuje cytuje ,,Tood, kupa". Głupie, a mnie śmieszy xD.
Podsumowując trochę krótką recenzję: Książka dobra i dobrze się czyta, mi jakoś szału nie wniosła, może dlatego że robiłam długie odstępy? Jednak myślę że wielu osobom się ona spodoba

Ocena 8/10
Polecam wszystkim.


Zdjęć nie mam bo śpieszyłam się oddać do biblioteki bo przetrzymywałam :/

6 komentarzy:

 1. Tę książkę bardzo, ale to bardzo chcę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaspamować? A nie czasem zaspoilerować? ;)
  Książka wydaje się ciekawa. Te szumy są interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę, nie wyśrodkowuj tekstu, bo źle się tak czyta.

  Słyszałam już o tej książce i z chęcią bym ją kiedyś przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że przypomniałaś mi o tej powieści, bo kupiłam ją jakiś czas temu, ale zdążyłam już o niej zapomnieć ;-) I zazdroszczę strasznie czasu na czytanie, ja ostatnio nie umiem się kompletnie zorganizować :-/

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być ciekawa. Być może kiedyś przeczytam, ale patrząc na moją dłuuugaśną listę wątpię by ta chwila nadeszła szybko XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, z dłuższej perspektywy czasu miło ją wspominam :)

   Usuń